דף הבית » סיפורי קץ הימים » סוד החיים הטובים

סוד החיים הטובים

בס"ד

סוד החיים הטובים

לפני 15 שנה נסעתי עם חברים מירושלים לבריתה של חבר, ידענו שהוא חזר בתשובה, אבל לא יחסנו לזה חשיבות. מבט ראשון פגשנו "דוס" רגיל ירושלמי שחור. התפתחה שיחה רגילה בין דתיים לחילונים, אם יש בורא לעולם? אין? כל הקושיות, למה אתם נראים כמו שאתם נראים? מה הקיפאון הזה? מה עם החופש? מה עם הביטוי העצמי של הבן אדם? ממש הסתכלנו עליהם כמו אנשים לא מהעולם הזה, לתדהמתנו התגלה לנו בן אדם חכם, נאור, רחב אופקים, אציל נפש. האמת, ראיתי תמיד את הדוסים האלה... כמו אינדיאנים עם הפאות והזקנים פתאום אני רואה אדם שחור ירושלמי, משכיל, נבון, מדבר לעניין. שאלתי אותו איך אדם חכם כמוך, פיקח כמוך עושה את כל המערכת המשונה הזו?

הדברים שלי מדברים לכל אחד אתה איש מדע, רופא, אתה מהנדס, פועל, נער, אתה מבוגר... הלוואי שהייתי יכול לדבר לכל אחד לחוד, אבל אני מוכרח לצאת מתוך איזה שהוא קנה מידה כללי. אם אדם לא אכפת לו שום דבר - אין עם מי לדבר! אבל יש לך איזו שהיא מערכת שבתוכה אתה חי וחשובים לך כמה דברים: אהבה, כבוד, התקדמות, ביטוי עצמי, עַם ישראל, ארץ ישראל, מדינת ישראל, שיהיה טוב, שתהיה אחווה בעולם, יש לך רעיונות גדולים, קטנים, אתה רוצה לקדם את עצמך... תאמין לי! אתה יכול להזדהות איתי לחלוטין. כל הדברים האלה שאמרתי, בכלל לא משנה אם אתה מעוניין להגיע להישג בהנדסה, או באלקטרוניקה, או ברפואה, ואני רציתי הישג בקולנוע ובאומנות ובסרטים. אנחנו חיים בתוך חברה שמעצבת אותנו, ואפשר לעשות חתך אומנם כללי מאוד, אבל אנחנו יכולים להיות יחד.

אחרי כל הוויכוח וכל הדיבורים הוא אמר לנו: "אני יכול להוכיח לכם שיש בורא לעולם!" קפצתי ואמרתי: "רק רגע! מה פירוש? מה שייך להוכיח עניין דתי, עניין של אמונה? אתה מאמין ואני לא מאמין!" המילה "הוכחה" לא התקשרה עם אמונה ועם דת. אם אתה רוצה שאוכיח לך שיש בורא לעולם אז אולי זה יחייב אותך, תבין! יש עורך דין ושופט, רק מה? עורך דין לא קם באמצע המשפט אף פעם ואומר: "שמעתי את טענות עורך הדין השני והוא שכנע אותי, הוא צודק, הוא אומר אמת". למה הוא לא אומר את זה? משלמים לו שהוא ילחם בכל תנאי, מה שלא יהיה שיאמין בליבו שהוא שומר רק על עמדה אחת, "הקליינט שלי צודק!" שופט לא ככה, שופט שומע את שני הצדדים, הוא מכריע באמת בשכלו מי צודק, "באיזה מעמד אתה? שופט, או עורך דין?" אם אתה עורך דין שרוצה להגן על דרך חייך לא יעזור כלום! אני אוכיח לך מהיום עד מחרתיים. אתה תמצא לי שמונים ושמונה אלף קושיות: למה אתם לא הולכים לצבא, ולמה אתם לבושים בבגדים שחורים, ולמה אתם פנאטים, ומה עם האשה, ומה עם הילדים? מליון קושיות... אני יודע... מה זה נוגע לעניין? אנחנו מדברים על נקודה אחת, אני מדבר על אותו יהודי שהיה במסיבה...

וכך הוא אמר: "אוכיח לך שיש בורא לעולם שנתן תורה בהר סיני, ובתורה הזו הוא גילה את התכלית של כל הבריאה כולה". זאת נקודת המפתח, רבותי! כך אמר לי אותו יהודי באותה מסיבה. אני לא יודע בזכות מה, אבל מה? באותה שנייה מה נצנץ לי בראש? ותבינו, חילוני גמור... הכל... השומר הצעיר, קיבוץ, אחוות עמים, הומניזם, עולם ומלואו... איפה אני ואיפה דת? ובכל זאת, נצנץ משהו בראש. מה נצנץ באותו רגע? הבנתי שאם יש בורא לעולם אז אין עובדה יותר קריטית מזאת בכל העולם, בכל החיים. עוד פעם, אם יש בורא לעולם, זאת השאלה הקריטית, זו לא שאלה חלקית, זו לא החלטה אם אני נוסע לגור בארץ זו או אחרת, אני בוחר קריירה כזו או אחרת, לא! אם אין בורא לעולם – אז איש הישר בעיניו יעשה! חיים, מתים... בזה נגמר כל הסיפור, מה כאן ה"ביג דיל"? אדם אחד יותר נוח לו להיות מוסרי... בסדר, השני פחות מוסרי... מי יבוא אליו בטענות?

מה פירוש המילים: "יש בורא לעולם?" הכוונה כפשוטו שהוא ברא אותי, כל קיומי הוא רק ממנו! הגוף הזה (שנזכה כולנו לאריכות ימים) יום אחד נכנס לקבר... ואחרי כמה ימים מתחיל להתפורר. כל המדענים של העולם עד הרגע הזה לא הצליחו להגדיר את המושג: 'חיים'. אם כך מקומי בתכלית הזאת, יש לי נשמה מיוחדת, היא מעצבת את גופי להיות "אורי". אם הוכיחו לי שיש בורא לעולם אני צריך להיות טיפש הכי גדול בעולם כדי שזה לא ישנה את חיי, אני לא יודע מה אעשה, אבל אני אגיד קודם כל: "סטופ!! עצור!!" אם יש בורא לעולם ולא אכפת לך, כל חייך הולכים לטמיון!!! אני הייתי אורי זוהר... ואתם לא זוכרים? הייתי הולך עם מכנסיים קצרים... אני אלך עם כיפה שחורה?! בים בחוף שרתון... מה? איזו כיפה? ציצית? מה ציצית? זה לא יכול להיות בכלל! אבל את האמת אני רוצה לדעת. אני לא רוצה לרמות את עצמי. אם יש בורא לעולם אני רוצה לדעת... אולי לא אעמוד בזה, אבל אני רוצה לדעת את האמת! זה מה שאני שואל אתכם, רבותי! אתם רוצים להיות עורכי דין? להגן על עמדתכם ולא אכפת לכם כלום? או שאתם רוצים קודם כל לדעת את האמת? זוהי השאלה היסודית! אם יש בורא לעולם ואם הוא נתן לנו תורה, ואם התורה הזאת היא כל התכלית של כל הבריאה כולה, אני הבן אדם הכי מאושר בעולם!!! חפשו בעולם יותר מאושר ממני ולא תמצאו, לא כי אני עובד על עצמי, ולא כי אני מתעטף על רעיונות ומנטרות וגורים על עצים. אני יודע משהו, כל יום אני יודע משהו יותר, אני לומד את התורה שלמד אותה גם הרמב"ם, הרמב"ן, רש"י, לומד תורה שלמדו אותם התֲנַאִים, אמורים, רבי עקיבא, רבי טרפון... אתם יודעים מי הם האנשים האלה? מה זה עם ישראל? אנחנו לא יודעים מי זה עם ישראל! אני כל יום יודע בבירור, בצורה מדעית, הגיונית, רציונאלית, שאינה ניתנת לערעור שיש בורא לעולם. מישהו ייקח לי את זה? שום הון שבעולם לא יקנה אותי! יש כאן מישהו שיכול לומר על משהו בחייו, ששום הון בעולם לא ייקנה אותו? הסבא שלך יכל היה להגיד את זה, הסבתא שלך אמרה את זה – אבל שרפו אותה, שרפו את הילדים שלה ואז היא אמרה: "ילדים! אל תשתחוו לשתי חתיכות עץ, תגידו 'שמע ישראל!'" למה? הם היו מטורפים? פרימיטיביים? מה הם? הורינו והורי הורינו - הם היו מטורפים גמורים? כל התֲנַאִים והאמוראים והגאונים, כל עַם ישראל לדורותיו מטורפים??? היה להם כח להגיד: "יש בורא לעולם!" בבירור!! ללא שום ספק, אחרת אני לא אומר לילד שלי: "תגיד 'שמע ישראל' ותמות.... " אם זה לא ברור לחלוטין לאבא... כל אבא אוהב את הילדים שלו... יש לכם ילדים ואתם ודאי אוהבים אותם, אתה תגיד לבן שלך: "בני, על זה תמות!" יש דבר בעולם שאתה תגיד לבן שלך: "בני, על זה תמות! תיהרג ואל תעבור!!"

יהודי הינו סמל הנצח – לא ניתן להשמידו, לא טֶבח ולא עינויים, לא אש ולא חרב, האינקויזיציה לא הצליחה להכחידו, הוא אשר הראשון שבישר דבר השם. הוא אשר זמן רב כל-כך שמע על הנבואה ומסרה לאנושות כולה. תורה מלשון הוראה, התורה מורה לנו את העיקר... מה זה חיים, ברכות, קריאת שמע, תפילה, סעודה, כיבוד אב ואם, צדקה. מה הבין עם ישראל ששאר העמים לא רצו להבין? אולי זה האתגר שעומד לפני כל אחד ואחד מאיתנו? עם ישראל ידע בבירור משהו שהכריח אותו לומר: "נעשה ונשמע" ב ו' סיוון, 210 שנים אחרי שירדו למצרים, 50 יום אחרי שיצאו ממצרים, ב ו' סיוון נבקעו השמים וניתנה תורה לעם ישראל, ועם ישראל כרת ברית עולם עם בורא עולם, ברית שלא הופרה עד הרגע הזה ולא תופר לעולם - ברית עולם.

אנא! אני מתחנן רבותי! לכו לארון הספרים, תמצאו תנ"ך מאובק, תפתחו אותו... אנא! תקראו ראשוני התנאים, שמעון הצדיק, יוסי בן יועזר איש צרידה, יוסי בן יוחנן איש ירושלים, הלל, שמאי, רבי אליעזר, רבי יהושע, רבי עקיבא, רבי יוחנן בן זכאי, מי הם האנשים האדירים האלה? למה לא לימדו אותנו? למה לא היה שיעור אחד בפרקי אבות? מישהו מכם יודע מה כתוב בפרקי אבות באמת בעומק העניין? מה כן למדנו? שייקספיר... זה נורא חשוב שייקספיר, נכון?? אוי!! השם ירחם עלינו! "שתיים רעות עשו עמי, אותי עזבו מקור מים חיים, והלכו לחצוב להם בורות נשברים שלא הכילו המים"... שני דברים, לא די שעזבו את השם, אלא הלכו לחצוב להם מולייר ושייקספיר.

עם ישראל הוא אנטי היסטורי, עם ישראל הוא בלתי אפשרי! הוא פועל נגד כל חוקי ההיסטוריה, כנגד כל חוקי הדינאמיקה האנושית... הוא הולך אחורה... הוא שואף כל הזמן חזרה אל המקור - כל דור סוגד לדור שלפניו, לא לאחריו... לא מי שצעיר, שחזק, שחדש הוא הטוב, לא!! מי שהוא הזקן הוא הנכון, מי שהוא הקודם הוא האמיתי. תגידו לי רבותי! למה עַם ישראל שואף אחורה? מאיפה עַם ישראל מקבל את הכח הזה לשחות נגד הזרם ההיסטורי, ולשאוף כל הזמן חזרה אל המקור, חזרה אל השורש, חזרה אל ההתחלה? מאיפה עַם ישראל מקבל את הכח הזה? אתם יודעים, משל למה הדבר דומה? למנהרה שהולכת ומושכת אותי הלאה והלאה, אבל בראשית המנהרה שם יש אור כזה, אור אדיר כזה שאני אלחם נגד כל הכוחות שבעולם, נגד כל הזרמים; אם האור הזה לא היה כח שאין דוגמתו בעולם, כח על אנושי, כח שהאמת שבו בוקעת את כל הקליפות, את כל הדורות, את כל הזמנים, שהאמת שלו יותר חזקה מכל שינויי העיתים, לא היה לעַם ישראל כח לשחות נגד הזרם, נגד כל השינויים ולחזור חזרה אל המקור הזה.

עם ישראל חי וקיים! "טולסטוי" - לא ידע את התשובה למה עַם ישראל נצחי! "מארק טווין" - לא ידע! אבל אנחנו יודעים!! יש לנו את ספר הנֶצַח ביד... אותו תורה, נביאים, כתובים... בואו תראו! לא מאמינים? בואו תראו! את סוד הנצח יש לנו ביד - זהו סוד נצחיותו של עַם ישראל.

את סוד הנצח הזה לאבד רבותי??? להסתובב ברחובות תל אביב, חיפה וירושלים ובעוונותינו הרבים להיראות כמו גרמנים, ספרדים, אנגלים... לאבד הכול??? מיליון יורדים מהארץ לחפש לא יודע מה... בנים שלנו מסתובבים בהודו לחפש משמעות לחייהם, כשיש לנו ביד את המשמעות של החיים - מקור כל התרבות האנושית... מה קרה לנו??? הגיע הזמן לחזור, רבותי! הגיע הזמן לחזור! כי זה סוד החיים וצריך לחיות על פי האמת כפי שבורא עולם רוצה וציוה אותנו!

מה שהכריח אותי לחזור בתשובה – זה שידעתי שאני רואה לנגד עיני אמת... לא חוויות, אמת!! שלא יכולתי לערער אותה... השלֵמות של התורה שהיא מעל לשכל אנושי ניצחה אותי, ברוך השם!!

אין לכם מושג מה אתם מפסידים! אין לכם מושג ולו רק בלטעום מה זה תורת ישראל, לראות, להסתכל בפנים בעומק העניין, ללמוד תורה כמו שעַם ישראל למד אותה, לטעום לפחות - אסור להעביר את החיים בלי לדעת מה זו תורת ישראל!!! כי אנחנו יהודים וזה עיקר החיים של עַם ישראל כבר למעלה מ- 3000 שנה, ואי אפשר להיכנע למה שקרה לנו בעשרות השנים האחרונות ולזרוק אולי את הדבר הכי חשוב בחיים לפח... רבותי, אחי ורעי בואו לבדוק!!!